6 Ağustos 2011 Cumartesi

"""CEVIZ MACUNU""


Kibrisa ozgu bir macun:
CEVIZ MACUNU.
50- adet yeşil ceviz,
yarım kg. sönmemiş kireç,
su,
2- adet limonun suyu,
50 -adet badem,
50 adet karanfil,
1+1/4 kg. şeker,
1.5- su bardağı su,
yarım su bardağı limon suyu
Cevizlerin taze olmasi sart.
Cevizlerin yeşil kabuklarını soyun. Tam baş kısmından bir kesik yapın. Geniş bir kaba alın. Üzerini örtecek kadar su ekleyin. Suyunu her gün değiştirmek üzere 7 gün suda bekletin. 8. gün suyunu dökün. Tekrar suyla yıkayın ve üzerini örtecek kadar suya koyun. Kireci temiz bir tülbente koyup, ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde cevizlerin bulunduğu suya koyun. Arada bir karıştırarak, 6 saat bekletin. Sonra cevizleri bir kaç su yıkayın.
Geniş bir tepsiye aktarın. Üzerini örtecek kadar su ilave edin. 5 dakika kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, cevizleri soğuk suyla yıkayın. Tekrar tencereye koyup, 5 dakika kaynatın. Soğuk sudan geçirin. Tekrar tencereye aktarın. Yaklaşık 45 dakika kaynatın. Yeterince yumuşayıp, yu-muşamadığmı kontrol edin. Cevizleri başka bir tencereye aktarın. 2 adet limonun suyunu ekleyin. Üzerini örtecek kadar su ilave edin. 2 saat bekletin. Cevizleri sudan alıp, kesik kısımlarından 1 adet badem ve 1 adet karanfil koyun. Cevizleri tekrar başka bir kaba alın. Üzerine şekeri ekleyin. Bu şekilde 1 gece bekletin. Sabah cevizlerin üzerine 1 buçuk su bardağı su koyun. Hafif ateşte kaynatın. Şeker eriyene dek karıştırın. Ateşten alın ve soğumaya bırakın.
Soğuduktan sonra yarım su bardağı limon suyunu ekleyin. Tekrar ateşin üzerine koyup, şurup koyulaşana dek kaynatın. Sonra iyice soğutun. Şurubu ile beraber kavanozlara doldurulur .Bir misafiriniz geldigi zaman evde ikram edecek tatliniz yoksa bir bardak suyla kucuk bir kabin icerisine iki tane ceviz koyup kahvenin uzerinde ikram edebilirsiniz dostalim denemenizi tavsiye ediyorum hepinize berektli huzulu mutlu bir gun diliyorum sevgiler.

1 yorum:

tatlilar gülcandan dedi ki...

Günaydin hayirli sabahlar Yasemincigim Ramazan ayi hayirli bereketli huzur getirsin sizlere sevgiler öptüm.